منتظرالمهدی۳۱۳

تقدیم به کسی که مانعی شدم برای فرجش و او پدرانه دعایم میکند...

فضائل و مقامات امام حسن علیهم السلام - توصیف ستارگان

مجلسی رحمه الله با سند خود در توصیف ستارگان نقل کرده است:
امام حسن علیه‏السلام در توصیف ستارگان فرمود:سپس در آسمان، چراغ‏هایی روان کرد که نورشان در خزانه ‏ی اوست، و حارس [1] آسمانی در میانشان و نیز شهابشان از ستاره‏ هایی که همچون در می ‏درخشند، در گردش است؛ آن ستاره ‏هایی که اگر تابش آنان نبود، چشم بندگان خدا در تاریکی‏های هراس‏انگیز بسیار پرظلمت شب، چیزی را نمی‏دید، و در آن‏ها رهنمون‏ها بر راه‏های روشن قرار داد تا جابه ‏جا شدن و رفت و آمد خود را که به آن نیاز دارند، دریابند. [2] .
بحرانی با سند خود از امام صادق علیه‏السلام نقل کرده است:
چون امام حسن علیه‏السلام از کوفه آمد، مردم مدینه به استقبالش آمدند؛ در حالی که شهادت امیرمؤمنان علیه‏السلام را به او تسلیت، و آمدن او را تهنیت می‏گفتند، و همسران رسول خدا صلی الله علیه و آله [نیز] نزد امام حسن علیه‏السلام آمدند و عایشه گفت:ای أبامحمد! سوگند به خدا! جد تو زمانی از دنیا رفت که پدر تو درگذشت، و من در آن روزها که نزد ما بود، با پیشگویی مرگ او، سخنی راست گفتم.
و حضرت علیه‏السلام فرمود:شاید آن سخن، تمثل تو به اشعار «لبید بن ربیعه» بود که می‏گوید:
من به آن زن بشارت دادم، و او با شتاب، روسری خود را بیفکند، که گاهی بشارت‏ها، شتاب‏ورزان را بی‏بند و بار می‏کند، و کاروانیان به او گفتند که میان او، و آبادی‏ های نجران و شام، مانعی [از دریا و دره] نیست، و او عصای خود را بیفکند و [خوشحال] به مقصد خود رسید، آن چنان که مسافری در بازگشت [به وطن خود] شادمان است.
سپس به این اشعار، گفتار خود را افزودی:چون علی علیه‏السلام کشته شد، به عرب بگویید:[دیگر آزاد هستی،] هر چه خواهی انجام ده.
و عایشه گفت:ای پسر فاطمه! در علم غیب، همچون جد و پدر خود هستی. چه کسی این خبر را از من به شما داد؟ فرمود:این که غیب نیست، زیرا آن را آشکارا گفتی، و از تو شنیدند، [بلکه] غیب، [از زمین] بیرون آوردن توست - [در تنهایی و تاریکی،] بی‏ هیچ شعله ‏ی آتشی [که روشنایی دهد] - آن [کیسه‏ ی دوخته از] جامه‏ ی کهنه‏ ی سبزی را که در وسط خانه‏ ی خود [پنهان] داشتی، و کف دست خود را [ناخواسته] به پاره‏ی آهنی زدی و زخمی کردی، و اگر نه این است، پس زنان همراه خود را نشان ده. آری، آن [کیسه] را - که اموال نامشروع، در آن گرد آورده بودی - بیرون آوردی. و از آن چهل دینار [طلای ناب] - که نمی‏دانستی وزن آن چقدر است - بیرون آوردی، و برای شادمانی از قتل امیرمؤمنان علیه‏السلام، در میان دشمنان او - از تیم و عدی - پخش کردی.
و عایشه گفت:ای حسن! سوگند به خدا! چنان است که فرمودی، و به خدا، [با قتل علی] پسر هند بهبود یافت، و مرا نیز شفا داد.
و أم‏سلمه، همسر رسول خدا صلی الله علیه و آله گفت:وای بر تو، ای عایشه! این رفتار از تو شگفت نیست، و من بر تو شهادت می‏دهم که رسول خدا صلی الله علیه و آله، در جمعی که تو و ام‏ای من و میمونه حاضر بودید، به من فرمود:ای ام‏سلمه! مرا در دل خود چگونه می‏ یابی؟ عرض کردم:بی‏اندازه شما را نزدیک به خود می‏بینم [و دوست دارم]. فرمود:و علی علیه‏السلام را در دل خود چگونه می ‏یابی؟ عرض کردم:همانند شما. فرمود:ام‏سلمه! سپاس خدا را از این نعمتی که داری، و اگر علی را، همچون من دوست نمی‏داشتی، در آخرت از تو بیزاری می‏جستم، و نزدیکی تو به من در دنیا، سودت نمی‏داد. و تو [ای عایشه!] به رسول خدا صلی الله علیه و آله گفتی:و آیا این چنین است همه‏ ی همسران تو، ای رسول خدا؟! فرمود:نه. و تو گفتی:نه به خدا! من در خود منزلتی برای علی علیه‏السلام نمی‏بینم، خواه ما را نزدیک خود کنی یا دور سازی. و پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود:بس است، ای عایشه!
عایشه گفت:ام‏سلمه! محمد صلی الله علیه و آله می‏میرد، و علی می‏میرد، و حسن نیز مسموم از دنیا می‏رود، و حسین نیز کشته می‏شود، همان گونه که جدشان، رسول خدا صلی الله علیه و آله به تو خبر داده است.
امام حسن علیه‏السلام فرمود:و آیا جدم رسول خدا صلی الله علیه و آله به تو نیز خبر نداد که چگونه می‏میری و سرانجامت چه خواهد شد؟
عایشه گفت:به من جز خبر خیر نداده است.
فرمود:جدم رسول خدا صلی الله علیه و آله، به من خبر داد که تو با بیماری و خیارک - که آن مرگ (شما) آتشیان است - می‏میری، و سرانجام تو و دار و دسته‏ات در آتش است.
عایشه گفت:حسن! چه زمانی؟
فرمود:آن زمان که به تو خبر داد:با علی علیه‏السلام - امیرمؤمنان - دشمنی می‏کنی، و از خانه ‏ی خود، امر و نهی کنان، بیرون می‏ آیی، و بر شتر مسخ شده‏ای از سرکشان جن - بکیر نام - می‏نشینی، و جنگی را راه می‏اندازی که در آن، خون بیست و پنج هزار نفر از مؤمنانی را که می‏پندارند تو مادرشان هستی، می‏ریزی.
عایشه گفت:آیا جد تو این خبر را داد یا از غیب‏گویی توست؟
فرمود:از علم غیب خدا و دانش پیامبرش و امیرمؤمنان علیه‏السلام است.
پس عایشه رو برگرداند و گفت:سوگند به خدا! هشتاد دینار صدقه می‏دهم [و این بلا را از خود برمی‏دارم]. و برخاست، و امام حسن علیه‏السلام فرمود:سوگند به خدا! اگر چهل قنطار [3] نیز صدقه بدهی، پاداشی جز آتش نخواهی داشت. [4] .

پی نوشت ها:
[1] حارس، نام ستاره آسمانی است.
[2] بحارالانوار 92:58، ح 12.
[3] قنطار:مال بسیار.
[4] مدینة المعاجز 410:3، ح 946.

۱ ۱
Christa
۱۰ خرداد ۲۰:۳۸
Amazing! This blog looks just like my old one! It's on a completely
different topic but it has pretty much the same page layout and design.
Great choice of colors!
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
بسم الله الرحمن الرحیم

وإِن یَکادُ الّذینَ کَفَروا لَیُزلِقونَکَ

بِأَبصـارِهِم لَمّا سَمِعُوا الذِّکرَ

و یَقولونَ إِنَّهُ لَمَجنونٌ *

و مَا هُوَ إِلاّ ذِکرٌ لِلعَـلَمین ۞


--------------------------------------

السلام علیک یابقیه الله فی ارضه

باعرض سلام خدمت همه ی شیعیان امیرالمومنین مولاعلی علیه السلام ،دربلاگفادوتاوبلاگ داشتم امایکی ازآنهاحذف شدودیگری بخش زیادی ازپستهای آن حذف شد

آدرس وبلاگم دربلاگفا

montazeralmahdi313.blogfa.com

مینویسم برای مردی که چهارگوشه ی قلبش شکسته است.(مهدی جان مرا ببخش که در تمام زندگی‌ام مراقب دل همه بودم الا دل شما)

ـــــــ۞۞۞___۞۞۞
__۞____۞_۞____۞
__۞______۞_____۞
___۞__یا مهدی __۞
_____۞_______۞
_______۞___۞
__________۞


--------------------------------------

خداوندا:
از تو می خواهم

👈نه مثل مختار بعداز واقعه!

👈نه مثل حربن ریاحی میان واقعه!

👈و نه مثل توابین بعد از واقعه!

👈بلکه مثل عباس (ع) درتمام واقعه!

👈مثل مسلم پیشتاز واقعه!

در رکاب کسی باشیم که به انتظارش ایستاده ایم!

سخن بی تو مگرجای شنیدن دارد

نفسم بی تو مگرنای دمیدن دارد!

علت کوری یعقوب نبی(ع) معلوم است

شهر بی یار مگر ارزش دیدن دارد!

--------------------------------------
هرگونه کپی برداری بدون ذکرمنبع شرعاحرام است.

--------------------------------------


این وبلاگ برای رضایت مولایم مهدی (عج) تنظیم شده است امید است که مورد تایید آن حضرت واقع شود.

نذرصاحب الزمان (عج)

اللهم عجل لولیک الفرج بحق زینب سلام الله علیها

بیمه ی اربابم مهــــــــــدی (عج)

1393/11/15

¸.•)´
(.•´
*´¨)
¸.•´¸.•*´¨) ¸.•*¨)
(¸.•´ (¸.•` *(`'•.¸(`'•.¸ ¸.•'´) ¸.•'´)

التمـــــــــاس دعــــــــای فرج دارم

(¸.•'´(¸.•'´ `'•.¸)`' •.¸)•.¸)`' •.¸)
¸.•´•.¸)`' •.¸)
( `•.¸
`•.¸ )
¸.•)´
(.•
پیوندهای روزانه
طراح قالب : عرفـــ ـــان قدرت گرفته از بلاگ بیان