.

فضائل و مقامات امام حسن علیهم السلام - دانش امام حسن

طبری با سند خود نقل کرده است:عبدالله بن عباس گفت:
گاو ماده‏ ای از کنار حسن بن علی علیه‏السلام گذشت. امام حسن علیه‏السلام فرمود:این گاو، به گوساله‏ ی ماده ‏ای - که سفیدی زیبایی در پیشانی، و سر دمش نیز سفید است - آبستن است.
پس ما با قصاب رهسپار شدیم تا آن را سر برید، و گوساله‏اش را درست همان گونه که فرموده بود، یافتیم، و به امام حسن علیه‏السلام عرض کردیم:آیا خدای سبحان [این گونه] نیست که [می‏فرماید]:«و می‏داند آنچه را در رحم ‏هاست»؟ [1] پس چگونه شما این را دانستید؟ فرمود:ما آن [علومی] را که سربسته‏ ی و گنجینه ‏ی پوشیده است نیز می‏دانیم، آن علومی که هیچ فرشته‏ ی مقرب و پیامبر مرسلی بر آن آگاه نیست جز محمد صلی الله علیه و آله و آل معصوم او علیهم‏السلام. [2] .
و نیز طبری با سند خود نقل کرده است:
محمد بن نوفل عبدی گفت:در خدمت حسن بن علی علیه‏السلام بودم که آهوی ماده ‏ای نزد او آوردند و او فرمود:این آهو، به دو بچه آهوی ماده آبستن است که در چشم یکی، عیب است. پس آهو را سر بریدند و آن دو بچه آهو را به همان گونه که فرموده بود، یافتیم. [3] .
شیروانی می‏گوید:امام حسن علیه‏السلام فرمود:
چون قبر فریاد زند، گوید:خدایا! دشمنان آل محمد صلی الله علیه و آله را لعنت کن. [4] .
راوندی می‏گوید:روایت شده است:
امام حسن علیه‏السلام [و برادرانش،] و عبدالله بن عباس بر خوانی نشسته بودند که ملخی آمد، سر سفره نشست. عبدالله به امام حسن علیه‏السلام گفت:بر روی بال ملخ چه نوشته است؟ فرمود:نوشته است:منم، «الله» که هیچ معبود به حقی جز من نیست، چه بسا ملخ را می‏فرستم تا برای مردمی گرسنه، رحمت باشد و آن را بخورند، و چه بسا آن را می‏فرستم تا برای مردمی، عذاب باشد و خوراک آنان را بخورد. عبدالله برخاست و سر امام حسن علیه‏السلام را بوسید و گفت:این از اسرار دانش است. [5] .
و نیز با سند خود از امام صادق علیه‏السلام، از پدران بزرگوار خود نقل کرده است:
امام حسن علیه‏السلام از مدینه به سوی مکه، پیاده راه افتاد و پاهایش ورم کرد. به او گفتند:اگر سوار شوی، این ورم ‏ها می‏خوابد. فرمود:هرگز، و لیکن چون به این منزل [که پیش رو داریم] رسیدیم، به مردی سیاه‏ پوست برمی‏خوریم که همراه خود روغنی دارد که این ورم را خوب می‏کند، از او بخرید، و چانه نزنید.
یکی از غلامان گفت:در راه خود، منزلی که چنین فردی داشته باشد، نداریم؟ فرمود:چرا، داریم. و چندین مسافت راه پیمودند و ناگهان با آن سیاه ‏پوست روبه ‏رو شدند. امام حسن علیه‏السلام به غلام خود فرمود:این، آن سیاه ‏پوست؛ روغن را خریداری کن و سیاه ‏پوست گفت:این روغن را برای چه کسی می‏خواهی؟ گفت:برای حسن بن علی بن ابیطالب علیه‏السلام. گفت:مرا نزد او ببر، و خدمت امام حسن علیه‏السلام رسید، و گفت:ای فرزند رسول خدا صلی الله علیه و آله من غلام شما هستم، و بهای روغن را نمی‏گیرم، ولی از خدا بخواه که به من، پسری سالم روزی کند که شما اهل بیت علیهم‏السلام را دوست بدارد؛ زیرا همسرم را با درد زایمان، پشت سر گذاشتم. امام حسن علیه‏السلام فرمود:برو به منزل خود، که خداوند متعال، پسری سالم [6] ، به تو مرحمت فرموده است.
و آن سیاه‏ پوست، بی‏درنگ به منزل برگشت و دید که همسرش پسری سالم به دنیا آورده است. سپس نزد امام حسن علیه‏السلام برگشت و از این نوزاد، برای او [تشکر و] دعای خیر کرد، و امام حسن علیه‏السلام از آن روغن به پاهای خود مالید، و از جا برنخاسته، ورم ‏ها خوابید [و بهبود یافت]. [7] .
صفار قمی با سند خود از عبدالغفار جاری، از امام صادق علیه‏السلام نقل کرده است:
در خدمت امام حسن بن علی علیه‏السلام، دو نفر حضور داشتند. امام حسن علیه‏السلام به یکی از آنان فرمود:تو دیشب به فلانی چنین و چنان گفتی. و او شگفت زده شد و گفت:امام هر چه رخ داده، می‏داند! و امام حسن علیه‏السلام فرمود:ما همه آنچه در شب و روز جریان دارد، می‏دانیم. سپس فرمود:خداوند متعال حلال و حرام، و تنزیل و تأویل را به پیامبر خود آموخت، و رسول خدا صلی الله علیه و آله نیز همه ‏ی علوم را به علی علیه‏السلام آموخت. [8] .
اربلی می‏گوید:
امام حسن علیه‏السلام به پدر بزرگوار خود فرمود:همانا عرب را [در هوا و هوس] سیاحتی [شگرف] است، و اینک از رؤیاهای [دنیوی] دور از دسترس خود بازمانده ‏اند، و سوار بر شتران، شتابان به سوی تو رهسپارند تا تو را - هر چند در آشیانه‏ ی [ناشناخته ‏ی] جاندار [کوه و بیابان‏ها] نیز پناه گرفته باشی، بیرون آورند. [9] .
ابن ‏شهرآشوب از ابوحمزه‏ ی ثمالی، از امام زین العابدین علیه‏السلام نقل کرده است:
حسن بن علی علیه‏السلام نشسته بود که کسی آمد و گفت:ای فرزند رسول خدا! خانه ‏ات سوخت. [امام علیه‏السلام، با آرامش] فرمود:نه، نسوخته است. در این احوال، شخص دیگری آمد و گفت:ای فرزند رسول خدا! آتش در همسایگی خانه ‏ی شما افتاد تا جایی که ما یقین کردیم به خانه‏ ی شما نیز می‏رسد، سپس خدا آتش را از آن جا برگرداند. [10] .

پی نوشت ها:
[1] لقمان:34؛ (و یعلم ما فی الأرحام).
[2] دلائل الامامة:171، ح 89.
[3] دلائل الامامة:171، ح 90.
[4] مناقب اهل البیت:83.
[5] الخرائج و الجرائح 241:1، ح 6.
[6] «که از شیعیان ماست»، این جمله به نقل از کشف الغمة است.
[7] الخرائج و الجرائح 239:1، ح 4.
[8] بصائر الدرجات:290، ح 2.
[9] کشف الغمة 574:1.
[10] المناقب 6:4.

۱ موافق ۰ مخالف
الله فقط میداند فضائلش را

بله بی شک......

اجر شما با صاحب الامر

متشکرم همچنین.....

سلام.ممنون از شما به خاطر مطالب زیبایی که گذاشتین

علیک السلام

خواهش میکنم بنده هم متشکرم از مطالعه ی شما.....

سلام.
حتی بعد از چند بار خوندنش هم من مبهوت میشک! بهتی همراه با تحسین و ایمان!

علیک السلام

خیلی خوبه این حس .......

فوق العاده بود
احسنت

متشکرم...

فوق العاده بود
احسنت

ممنونم شمابزرگوارید....


بنفسی أنت یا حسن
ممنونم از مطلبتون
از جد غریبم امام حسن بیشتر بنویسید اخه آقام خیلی غریبه

پدرومادرم به قربانت حسن جان

چشم ممنونم از بازدیدتون.....

مطلب زیر رو هم بخونید مرتبطه:
چرا امام حسن صلح کرد و امام حسین جنگید؟

قبلا خوندم متشکرم...

حضرت امام خامنه ای(حفظه الله تعالی):
«ملّتها در مقابل حوادث دوجورند؛ بعضی از ملّتها حادثه را، سختی را، شکنجه را لمس میکنند امّا نمیتوانند یک تحلیل و یک جمع‌بندی درستی برای خودشان به وجود بیاورند که این جمع‌بندی آنها را به حرکت متقابل وادار کند؛ بعضی ملّتها این‌جورند. ملّتهایی که رهبران کارآمد و شایسته‌ای داشته باشند، نه، سختی‌ها را تحمّل میکنند امّا در کنار آن، آگاهی‌ها و بصیرتها و راه‌حل‌ها و تقویّت باورهای صحیح و منطقی را هم دنبال میکنند؛ ملّت ایران از این قبیل بود. خدای متعال تفضّل کرد، رهبری امام بزرگوار را به این ملّت به‌عنوان یک موهبت بزرگ داد، امام بزرگوار ملّت را آگاه کرد، بصیرت بخشید، سختی‌ها را خودش تحمّل کرد، زندان رفت، تبعید شد، دست برنداشت؛ بتدریج این آگاهی و بصیرت همه‌گیر شد، تا در سالهای ۵۶ و ۵۷ به شکل یک حرکت عمومی در میان ملّت ایران درآمد. این حرکت هدفش و آماج حمله‌اش فقط دستگاه سلطنت نبود، آمریکا هم بود. ملّت میفهمیدند، میدانستند که پشت سر این جنایاتی که دارد علیه آنها و علیه کشور در داخل انجام میگیرد، آمریکا است؛ این را فهمیدند. امام بزرگوار ما در سال ۴۲، در اوایل شروع نهضت اسلامی فرمود: رئیس‌جمهور آمریکا مبغوض‌ترین افراد امروز در ایران است. این معنا را القا کرد به افکار عمومی؛ تبیین کرد برای مردم که هرچه هست زیر سر آمریکا است؛ شرارتها زیر سر آمریکا است. خب، این مبارزه به نتیجه رسید.

 هرجا ملّتها حرکت کنند، ایستادگی کنند، صبر و مقاومت نشان بدهند، پیروزی قطعی است؛ همه‌جا همین‌جور است. اشکال کار مبارزاتی که به شکست می‌انجامد، این است که یا ملّتها طاقت ندارند و ایستادگی نمیکنند، یا رهبرانی که بتوانند اینها را درست اداره کنند ندارند.»

بسیارعالی بودمتشکرم ازشما بابت کامنتتون......

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
بسم الله الرحمن الرحیم

وإِن یَکادُ الّذینَ کَفَروا لَیُزلِقونَکَ

بِأَبصـارِهِم لَمّا سَمِعُوا الذِّکرَ

و یَقولونَ إِنَّهُ لَمَجنونٌ *

و مَا هُوَ إِلاّ ذِکرٌ لِلعَـلَمین ۞


--------------------------------------

السلام علیک یابقیه الله فی ارضه

باعرض سلام خدمت همه ی شیعیان امیرالمومنین مولاعلی علیه السلام ،دربلاگفادوتاوبلاگ داشتم امایکی ازآنهاحذف شدودیگری بخش زیادی ازپستهای آن حذف شد

آدرس وبلاگم دربلاگفا

montazeralmahdi313.blogfa.com

مینویسم برای مردی که چهارگوشه ی قلبش شکسته است.(مهدی جان مرا ببخش که در تمام زندگی‌ام مراقب دل همه بودم الا دل شما)

ـــــــ۞۞۞___۞۞۞
__۞____۞_۞____۞
__۞______۞_____۞
___۞__یا مهدی __۞
_____۞_______۞
_______۞___۞
__________۞


--------------------------------------

خداوندا:
از تو می خواهم

👈نه مثل مختار بعداز واقعه!

👈نه مثل حربن ریاحی میان واقعه!

👈و نه مثل توابین بعد از واقعه!

👈بلکه مثل عباس (ع) درتمام واقعه!

👈مثل مسلم پیشتاز واقعه!

در رکاب کسی باشیم که به انتظارش ایستاده ایم!

سخن بی تو مگرجای شنیدن دارد

نفسم بی تو مگرنای دمیدن دارد!

علت کوری یعقوب نبی(ع) معلوم است

شهر بی یار مگر ارزش دیدن دارد!

--------------------------------------
هرگونه کپی برداری بدون ذکرمنبع شرعاحرام است.

--------------------------------------


این وبلاگ برای رضایت مولایم مهدی (عج) تنظیم شده است امید است که مورد تایید آن حضرت واقع شود.

نذرصاحب الزمان (عج)

( تمامی ختم ها ازجمله ادعیه ،قرآن وزیارت از طرف مرحوم ذاکر (ره) وشهیدحاج محسن حسنی کارگر وآیت الله بهجت (ره) به محضر مولامهدی (عج) میباشد.)

اللهم عجل لولیک الفرج بحق زینب سلام الله علیها

بیمه ی اربابم مهــــــــــدی (عج)

1393/11/15

¸.•)´
(.•´
*´¨)
¸.•´¸.•*´¨) ¸.•*¨)
(¸.•´ (¸.•` *(`'•.¸(`'•.¸ ¸.•'´) ¸.•'´)

التمـــــــــاس دعــــــــای فرج دارم

(¸.•'´(¸.•'´ `'•.¸)`' •.¸)•.¸)`' •.¸)
¸.•´•.¸)`' •.¸)
( `•.¸
`•.¸ )
¸.•)´
(.•
پیوند ها
پیوند های روزانه
طراح قالب : عرفـــ ـــان قدرت گرفته از بلاگ بیان